Asset Publisher Asset Publisher

IV Święto Storczyka

Nadleśnictwo Miechów zaprasza na IV edycję Święta Storczyka, która odbędzie się w niedzielę 29 maja 2022 roku w godzinach 10:00-17:00 w miejscowości Kalina Mała na obszarze Natura 2000 (PLH 120054).

IV Święto Storczyka to doskonała okazja, aby zapoznać się z unikalnymi walorami przyrodniczymi muraw kserotermicznych, obfitujących w wiele gatunków storczyków. Na przybyłych Gości przez cały dzień czekać będą atrakcje i niespodzianki, w tym: prezentacja wypasu owiec z wykorzystaniem psów pasterskich rasy border collie, spacery z przyrodnikami, warsztaty ceramiczne, wykłady i prezentacje z zakresu botaniki i zoologii. Dla najmłodszych Uczestników przygotowano zabawy, konkursy, a także możliwość jazdy na kucyku.

Przy stoisku Nadleśnictwa Miechów będzie można zapoznać się z lasami Wyżyny Miechowskiej, codzienną pracą leśników, a także wziąć udział w leśnych konkursach i zabawach. We współpracy z Centrum Edukacji Gleboznawczej – Muzeum Gleb (Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie) odkryją Państwo bogactwo żyznych gleb muraw kserotermicznych i lasów Nadleśnictwa Miechów.

Obszar Kalina Mała znajduje się w północnej części Wyżyny Miechowskiej, na południe od miejscowości o tej samej nazwie. Płaty muraw kserotermicznych występują jedynie na stromych skarpach o ekspozycji zachodniej i południowej w zachodniej części obszaru. W pozostałej części dominują młode zadrzewienia będące w większości stadiami sukcesyjnymi w procesie zarastania dawnych użytków rolnych. Teren ten otoczony jest intensywnie użytkowanymi polami uprawnymi.

Na obszarze stwierdzono 303 gatunki roślin naczyniowych. Jest wśród nich 14 roślin uznanych za rzadkie lub zagrożone, w tym 12 gatunków podlegających ochronie (m.in: centuria pospolita Centaurium erythraea, dziewięćsił bezłodygowy Carlina acaulis, dzwonek syberyjski Campanula sibirica, kruszczyk błotny Epipactis palustris, k. szerokolistny E. helleborine, przytulia stepowa Galium valdepilosum, wilżyna ciernista Ononis spinosa oraz zawilec wielkokwiatowy Anemone sylvestris). Na uwagę zasługuje również duża populacja (łącznie ponad 1000 osobników) storczyka kukawki Orchis militaris, który występuje tu przede wszystkim w zarastających krzewami płatach muraw w północno-zachodniej części obszaru.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Miechów.

Szczegóły wydarzenia znajdują się na plakacie. Zapraszamy!