Obiekty edukacyjne

Ciepłe i pogodne dni sprawiają, że mamy ochotę na spacery po lesie. Las w tych okresach jest wyjątkowo piękny. Wiosną obserwować można budzące się wokół życie, podziwiać soczystą zieleń roślin i piękne śpiewy ptaków. Jesienią zaś pełną paletę barw, szczególnie czerwieni, brązu i żółci.

Wychodząc naprzeciw rosnącym zapotrzebowaniu, Nadleśnictwo Miechów utworzyło 4 miejsca w terenie służące edukacji leśnej, poznaniu przyrody i gospodarki leśnej: 

-Ścieżkę edukacyjną "Pomocnik leśnika" zlokalizowana w leśnictwie Goszcza.

-Izbę Edukacyji Leśnej wraz ze ściężką edukacyjna zlokalizowaną przy siedzibie Nadleśnictwa Miechów.

-Ścieżkę Przyrodniczo-Leśną "Chrusty"- o długości ok. 2km.

-Punkt Edukacji Przyrodniczo-Leśnej zlokalizowany w Leśnictwie Goszcza.

Miejsca te, wyposażone są w tablice poglądowe oraz liczne eksponaty, które mają za zadanie przybliżenie odwiedzającym tematykę leśną, prace leśnika, funkcję i budowę lasu oraz rolę jaką pełnią lasy dla społeczeństwa. Z obiektów korzystają szczególnie szkoły. Wiosną i początkiem jesieni nauczyciele chętnie zabierają uczniów na lekcje przyrody i podstaw ekologii. Młodsze dzieci z zapałem zbierają kolorowe liście, żołędzie, jarzębinę, kasztany, z których później na lekcjach plastyki wyczarowują swoją wizję jesieni, świat bajek i dziecięcych marzeń. Każda taka wyprawa jest dla dzieci dużym wydarzeniem. Spotykają się z leśnikiem oprowadzającym ich po terenie, mogą zadawać mnóstwo pytań które oprowadzający traktuje z pełną powagą i stara się zawsze odpowiadać. Dodatkową atrakcją jest przygotowywane na koniec ognisko.

Na terenie Nadleśnictwa Miechów obowiązuje "Regulamin korzystania z obiektów edukacyjno-turystycznych oraz uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych" (do pobrania poniżej). Korzystanie z obiektów lub uczestnictwo w zajęciach traktujemy jako akceptację warunków regulaminu.

Każdorazowe wykorzystanie obiektów edukacyjnych Nadleśnictwa Miechów przez grupy zorganizowane lub zgłoszenie prośby o organizację zajęć edukacyjnych poza tymi obiektami wymaga telefonicznego uzgodnienia terminu (tel. 41 382-50-09) oraz wypełnienia karty zgłoszeniowej (do pobrania poniżej).